vlkodlaci

3. února 2008 v 22:40 | Wolfi |  vlkodlaci

Příběhy o vlkodlacích se tradují jak v Čechách nebo ve Francii, tak v Indii, v Číně, Brazílii a dalších zemích. A nejde jen o příběhy. Doloženy jsou i desítky případů, ve kterých něco vyběhlo z lesa a vybilo celou vesnici. Na to následovala obvinění z vlkodlactví. Obecně se pro ně používá termín lykantropie (lycanthropie).
I dnes jsou v některých ústavech hospitalizováni lidé, kteří by byli ve středověku označeni za vlkodlaky. Několik důvodů pro označení z vlkodlactví by vypadalo asi takto: Byla by to porfyrie, neboli nadměrná citlivost na světlo, hnědé zuby, deformovaný nos, uši a prsty, hysterie a maniodepresivní psychóza. Jednak třeba i reakce na vzteklinu - vzteklost, popudlivost a nervozita. Zajímavé přitom je, že porfyrie vedla i k nařčení z vampirismu, vyskytuje se ve Švédsku a ve Švýcarsku, což jsou země s hojným výskytem vlkodlaků...
Mnoho příběhů ale vytvořili samotní vlci. V roce 1851 pokousal jediný vzteklý vlk 46 lidí a zabil 82 kusů dobytka. Podobný případ se stal v Turecku, kde vlk napadl dokonce 128 lidí a 85 ovcí. Samotný termín lykantropie pochází z řecké báje o králi Lycaónovi, kterou určitě najdete v knihovně.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama