Únor 2008

vlkodlaci

3. února 2008 v 22:40 | Wolfi |  vlkodlaci

Příběhy o vlkodlacích se tradují jak v Čechách nebo ve Francii, tak v Indii, v Číně, Brazílii a dalších zemích. A nejde jen o příběhy. Doloženy jsou i desítky případů, ve kterých něco vyběhlo z lesa a vybilo celou vesnici. Na to následovala obvinění z vlkodlactví. Obecně se pro ně používá termín lykantropie (lycanthropie).
I dnes jsou v některých ústavech hospitalizováni lidé, kteří by byli ve středověku označeni za vlkodlaky. Několik důvodů pro označení z vlkodlactví by vypadalo asi takto: Byla by to porfyrie, neboli nadměrná citlivost na světlo, hnědé zuby, deformovaný nos, uši a prsty, hysterie a maniodepresivní psychóza. Jednak třeba i reakce na vzteklinu - vzteklost, popudlivost a nervozita. Zajímavé přitom je, že porfyrie vedla i k nařčení z vampirismu, vyskytuje se ve Švédsku a ve Švýcarsku, což jsou země s hojným výskytem vlkodlaků...
Mnoho příběhů ale vytvořili samotní vlci. V roce 1851 pokousal jediný vzteklý vlk 46 lidí a zabil 82 kusů dobytka. Podobný případ se stal v Turecku, kde vlk napadl dokonce 128 lidí a 85 ovcí. Samotný termín lykantropie pochází z řecké báje o králi Lycaónovi, kterou určitě najdete v knihovně.

Vlk

3. února 2008 v 22:34 | Wolfi |  vlci

CO VÍME O VLCÍCH?
Vlci
patří spolu se psy, kojoty a liškami do čeledi psovitých šelem. Vlci se dříve běžně vyskytovali na celém území Británie. Po bitvě u Hastings roku 1066 byli padlí angličtí vojáci ponecháni na bojišti červům a vlkům. V 16. století trpělo Skotsko vlčí pohromou. Poslední vlk byl zabit roku 1743.
Polární vlci žijí tak daleko na severu, že během polární noci loví v úplné tmě. Přesto se jim daří dobře, protože jsou daleko od svého největšího nepřítele - člověka.
ANATOMIE VLKA
Vlci mají svalnaté tělo s velkou hrudí a nohy stavěné pro sílu a vytrvalou chůzi a běh. Na zadní noze jsou čtyři prsty, na přední pět, na každém prstu má na spodní straně tvrdý polštářek, či mozol. Drápy mají na rozdíl od jiných šelem krátké, nezatahovatelné a tupé. Vlci mají podlouhlou čelist, dlouhé tesáky (na zakousnutí kořisti) a dobře vyvinuté trháky. Kořist stopují podle čichu, vyznačují se velkými čichovými orgány. Sluch je ostrý, uši dlouhé, vzpřímené, obvykle zašpičatělé.

Vlci

3. února 2008 v 22:29 | Wolfi |  vlci
Vlci
mají trend vytvářet společenská seskupení, smečky, tj.rodinné skupiny, které mají obvykle 8-12 členů. Ty se skládají z dominantního páru, který je většinou soudržný po celý život partnerů a jejich potomstva. Obsazují a chrání teritoria, která si označují pachovými značkami - močí.
Jedinci jsou různě staří, protože odrostlá mláďata zůstávají ve skupin několik let a pomáhají s péčí o nová mláďata. Rozmnožuje se jen dominantní pár. Ve smečce se často předvádí uvítací rituál, doprovázený vzájemným olizováním, vytím a vrtěním ocasu.
Obvyklá taktika lovu spočívá ve sledování, respektive ve stopování, například stád vysoké zvěře, a potom k oddělení vytipovaného (nejslabšího) jedince, který je potom uštván, kousán a trhán členy smečky, dokud neklesne vyčerpáním.
Nejrozšířenějším volně žijícím členem čeledě psovitých šelem je - vlk obecný.Dosahuje délky 1 - 1,5 metru, dospělý jedinec může vážit až 60 kg.
VYTÍ:


Vlci vytím ohlašují svou přítomnost a vymezují a obhajují svá teritoria. Vytí je slyšet až na dálku 10 km a umožňuje náležité oddělení konkurenčních smeček bez toho, aby došlo k vzájemným konfliktům.

Úplněk

3. února 2008 v 22:07 | Wolfi |  vlkodlaci

Když za jasných nocí svítí úplněk obzvlášť silně, probouzejí se k životu temné síly, čarodějnice, hororové příšery a jiné bytosti! Muži by podle pověr raději neměli usínat s přímým měsíčním svitem na tváři. Mohlo by se stát, že by se v budoucnu mohli měnit ve vlkodlaky.
Pravda je, že existuje jedna zvláštní nemoc, lykantropie (lycantrophie), při které se lidé za úplňku považují za vlky.
Vlci (a mimochodem i psi), kteří vyjí na Měsíc, nejsou jen ve filmech. Existuje spousta historek o příšerných čarodějnicích, které měsíční svit využívaly ke svým kouzlům.O upírech, duších a jiných strašidlech, kvůli mnohým jsme jsme za úplňku párkrát zrychlili krok...